Newquay Tretherras School Clubs & Activities

As you will see, quite a number of clubs etc. go on after the end of the school day. If you stay at school ALWAYS tell someone at home that you are going to be late and the reason why. If someone is going to collect you after the club, make sure they know where you will be waiting. We have arranged for FREE late buses for students on Monday, Tuesday, Wednesday or Thursday. The buses will leave the lower school bus bay at 4.45 pm.

BUS 1-will go to CUBERT, ST NEWLYN EAST, GOONHAVERN & PERRANPORTH

BUS 2-will go to ST COLUMB MINOR, MAWGAN-IN-PYDAR, ST COLUMB MAJOR, SUMMERCOURT & FRADDON.

There will also be FREE refreshments for all students staying on for after hours activities on Monday, Tuesday, Wednesday and Thursday. Remember-school ends at 3.10 pm so there will be even more opportunity to use ICT rooms and the Library for homework and study purposes.

Subject based after hours clubs

In the Spring and Summer Terms a wide range of departments run sessions to help students with their class work and revision. These classes are available for students in Years 11, 12 & 13. The timing and venue of these activities will be announced during the Spring Term. Students are reminded that the Library and ICT rooms are available for after hours study all year round.

 

NTSPORTS CLUBS AND ACTIVITIES – Spring Term

Monday – After School (3:10 – 4:20)
Weights & Conditioning – Years 8-13 (Fitness Suite)
Rackets Club – ALL YEARS (Sports Centre)
GCSE & A-Level Dance (Dance Studio)
Basketball – ALL YEARS (Sports Hall)

Monday – Community
Tretherras Netball Club (5:30 -7) – Sports Hall
Tretherras JuJitsu Club (5-7) – Dance Studio

Tuesday – After School (3:10 – 4:20)
Rugby – ALL YEARS (Junior End)
Indoor Rowing – ALL YEARS (Fitness Suite)
Girls Fitness – ALL YEARS (Fitness Suite)
Years 10 & 11 Hockey (Senior End)
Year 7 Netball (Senior End)
Climbing – ALL YEARS (Sports Centre)

Wednesday – After School (3:10 – 4:20)
Weights & Conditioning – Years 8-13 (Fitness Suite)
Year 7 Dance Club (Dance Studio)
X-Country, Strength & Conditioning (Junior End)
Years 8 & 9 Netball (Senior End)
Year 9 Hockey (Senior End)
Cricket – ALL YEARS (Sports Centre)
FIXTURES ALL YEARS FOOTBALL, NETBALL & HOCKEY
6TH FORM SPORT & RECREATION

Thursday – After School (3:10 – 4:20)
Girls Fitness – ALL YEARS (Fitness Suite)
Year 7 & 8 Hockey (Senior End)
Year 8 & 9 Dance & Tretherras Dance Company (Dance Studio)
Year 10 & 11 Netball (Senior End)
Triathalon Swimming Club – ALL YEARS (Waterworld)
FIXTURES ALL YEARS FOOTBALL, NETBALL & HOCKEY
PRIMARY SCHOOL SPORTS EVENTS (Sports Centre)

Friday – After School (3:10 – 4:20)
Weights & Conditioning – 10-13 (FS)
Triathalon Cycling Club – ALL YEARS (Senior End)

 

SCHOOL CLUBS

Monday
Music - Acapella, Lead teacher Mrs Knight, All years, Location V8, 1.20-1.50pm
Computer - KS4/5 Coursework catchup by arrangement Mr A Lawrence, Year groups 9,10,11,12, Location Y16, 3.00-4.30pm
Language – Spanish Homework session/Intervention – GCSE Miss Gekas, Year groups Year 11-invite only, Location M4, 3.15-4.15pm
War Hammer – Mrs Martin, All years, Location Library,  3.00-4.15pm
Homework Club – Mrs Martin, All years, Location: Library, 3.00-4.15pm

Tuesday
Year 7 Drama Club – Rehearsal for the Royal Shakespeare Festival3:00-4:15pm
Drama Club Mrs J Ayre, Location: The Hex, All Years, 3.00-4.15pm
Art – Art Studio Time Mr Strugnell, Location: Art Department, All Years, 3.15-4.30pm
Rock Shop, Location: V5, All Years, 1.20-1.50
Music – GCSE Coursework Clinic Location: V5, Years 10,11, 3.15-4.30pm
Newquay Strings – String instruments – Mrs Harding, Location: V8, All Years,  4.00-5.00pm
Drama – GCSE and A-level support for written work/rehearsal Mrs Catherine A Halford, Location: Free Computer Room, Years 11, 12, 13, 3.00-4.30pm
Computer – Programming & Games Design Mr Johnathan P Haywood, Location: N3, All years, 3.00-4.30pm
Business – Young Enterprise (Y10’s) / Coursework catch-up (Y 11’s) Mr Anthony Lawrence, Location: Y16, Years 10, 11, 3.00-4.30pm
Business Students Business – Business Studies booster sessions Mr D Nicholls, Location: Y9, All Year 11 business students,  3.00-4.20pm
English – Catch-up and revision Miss G R Harries/Mrs Raymer, Location: G19 or usual Class, Years 10, 11, 3.15-4.15pm
A-Level Chemistry – Revison/help Mr Simon Riley, Location: B23, 3.15-4.15pm
A-Level Biology – Revision/help Mr Rowe, Location: S18, 3:15-4:15pm
Dungeons and Dragons – Mrs Martin, Location: Library, All years, 3.00-4.15pm
Homework Club – Mrs Martin, Location: Library, All years, 3.00-4.15pm
A-Level DT – A-Level Specific Subjects, Location: DT Department, 3.00-3.15pm
DT – CAD – Club Mr Cilia, Location: G21, Year 7, 3.00-4.15pm
Climbing – Mr C Lucas, Location: Sports Centre, All Years, 3.15-4.30pm

Wednesday
Music – Vocal 7 Miss Robinson, Location: V8, 1.20-2.00pm
Music – Jazz Band Mr Knight/Mr Greaves, Location: V3, 3.00-4.30pm, By invite
Drama- Whole school production Mrs Catherine A Halford, Location: The Hex, 3.00-4.30pm, All Years
Art – Art Studio Time Mr Strugnell, Location: Art Department, 3.15-4.30pm, All Years
Computer – Young Enterprise & Programming / App Design AVL / MHB, Location Y16, 3.00-4.30pm, All Years
All Science - Science Club Mr Simon J Riley, Location: B23, 3.00-4.30pm, Years 7 +
Language – Language Leaders Ms Sara Jeffrey, Location: M9, 3.15-4.30pm, Years 8, 9, 10
Language – Spanish Revision Ms Liz Powell, Location: M7, 3.15-4.15pm, Year 11
Language – Spanish Club Miss Allen, Location: M4, 3.15-4.15pm, Year 9
Language – Holiday Italian Mr D Ellery, Location: M3, 3.15-4.15pm, All
Maths Intervention – Maths Department, Location: TBC, 3.00-4.30pm, By arrangement
Scalextrix DT Department - Location: P17, 3.0-4.15pm, Years 7
A-Level DT - A-Level Specific Subjects DT Department, Location: DT Rooms, 3.00-3.15pm
Green Power Club – Mr Hudson, Location; G20, 3.00-4.30pm, Years 7, 8
Reading Group – Mrs Martin, Location; Library, 3.00-4.30pm, All years
War Hammer – Mrs Martin, Location: Library, 3.00-4.30pm, All years
Homework Club – Mrs Martin, Location: Library, 3.00-4.30pm, All years

Thursday
Drama – GCSE and A-level support for written work/rehearsal Mrs Catherine A Halford, Location: Free Computer Room, 3.00-4.30pm, Years 11, 12, 13
Drama – National connections Drama Department, Location: The Hex, 3.00-4.30pm, Years 10, 11
Drama – Whole school production, 3.00-4.30pm, all years
Music – Samba Band Mrs Zena Walker, Location: V8, 3.00-4.00pm, All Years
Computer – KS4/5 coursework catch-up by arrangement Miss Caroline Ellis, Location: N3, 3.15-4.30pm, Years 9,10,11,12
Business – Voc-ed Booster Sessions Mr D Nicholls, Location: Y9, 3.00-4.20pm, All Business Students
Science – Science Revision Mr Ben Preston / Mr S Riley, Location: S7 / S8 / S12, 3.00-4.30pm, Years 10, 11 (others)
Scrabble / Dungeons & Dragons – Mrs Martin, Location: Library, 3.00-4.30pm All years
Homework Club – Mrs Martin, Location: Library, 3.00-4.30pm, All years
A-Level DT – A-Level Specific Subjects, Location: DT Rooms 3.00-3.15pm

Friday
Drama – GCSE and A-level support for written work/rehearsal Mrs Catherine A Halford, Location: Free Computer Room, 3.00-4.30pm, Years 11, 12, 13
Drama - GCSE and A-level support for written work/rehearsal Mrs Catherine A Halford, Location: Free Computer Room 3.00-4.30pm, Years 11, 12, 13
Homework Club Mrs Martin, Location: Library, 3.00-4.00pm, All years
Dungeons & Dragons – Mr Purshouse, Location: S6 3.00-4.00pm, all years